thegarage.co.il

מוסכים מורשים - לדעת את זכויותנו כלקוחות
לכל רכב שמיובא לארץ יש מספר מוסכים מורשים. הבעיה מתחילה כאשר אותם מוסכים שעליהם לנהוג כך, ואז אתם, הלקוחות, מקבלים יחס דומה לזה שהייתם מקבלים במוסך רגיל.
במאמר זה נסביר כיצד מוסך מורשה צריך לנהוג כלפיכםמוסכים מורשים
כולנו שומעים את הביטויים "מוסכים מורשים" ונגזרותיהם, אבל לפחות חלק נכבד מן הגולשים הפנו אלינו שאלות שמהם נובע קושי בהבנת המושג.

בשורות הבאות ננסה להסביר מהם מוסכים מורשים, ולמה בדיוק חשוב להקפיד להתעסק אך ורק עם מוסכים מורשים.


מי מרשה למוסך להיות מורשה?

מוסך מורשה הוא מוסך שקיבל היתר כחוק ממשרד התחבורה, ולא פחות חשוב מזה, מוסכים מורשים הם חברים באיגוד המוסכים בישראל (ראה להלן).

ההיתר של משרד התחבורה מבטיח לכם כמה דברים:


פיקוח על בטיחות: היתר משרד התחבורה ניתן לאחר אישור של משרד העבודה, ובין השאר דורש תוי תקן ובדיקות מהנדס תקופתיות לציוד מכאני כבד כמו מנופי הרמה, תנורי יבוש וכו'. כל אלה מורידים משמעותית את הסיכויים להיארעות תאונות עבודה (שיפגעו לא רק בנפש אלא גם ברכוש, חלקו שלכם) במסגרת המוסך.

פיקוח על מקצועיות: קבלת רשיון מוסכים מורשים מותנית בין השאר בעמידת בעל המוסך בקורס (מנהל מוסך בכיר) ומבחני רישוי ממשלתיים, שמטרתם לבדוק את המקצועיות של המטפל ברכבכם. יתרה מזאת, תחומי רישוי מיוחדים (מוסכים הפועלים בתחומים מוגדרים כמו אלקטרוניקה, מיזוג וכו') דורשים רישוי מיוחד, שיחד עם הפיקוח על המכשור מבטיחים לכם טיפול מקצועי ברמה גבוהה.

פיקוח על המחירים: אולי הנקודה שמפחידה את כולנו בכל טיפול ברכב היא "שהמוסכניק לא ידפוק לנו מחיר". ההבנה של רובנו בתחום המכונאות היא בסיסית (בלשון המעטה), מה שמקשה עלינו להבין מה "השווי ההוגן" של טיפול זה או אחר.

נכון, אף מערכת פיקוח לא יכולה להיות הרמטית במאת האחוזים, ובסופו של דבר חלק מן העניין תלוי ביחסים שלכם עם המוסכניק והיושרה המקצועית שלו, אולם הפיקוח של משרד התחבורה על מוסכים מורשים עוזר לגדור גדר בעניין המחירים.

כל מוסך מורשה מחוייב לפרסם את תעריף העבודה שלו לשעה בשלט בולט. זמן העבודה להתקנת כל רכיב מצויין על ידי יצרן הרכב, כך שלא ניתן "לעבוד עליכם" בגביית דמי התקנה מופרזים.

מחיר החלק כשלעצמו הרבה יותר קל להשוואה (קיימים אפילו מנועי השוואת מחירים יעודיים ברשת), כך שאת המחיר הסופי של הטיפול (מחיר ההתקנה המחושב לפי תעריף המוסך לשעה כפול זמן ההתקנה לפי מפרט היצרן, + מחיר החלק) נמצא פחות או יותר בפיקוח.


מי מאגד את המוסכים?


מאפיין חשוב מאוד נוסף של מוסכים מורשים מכל התמחות הוא השתייכותם לאיגוד המוסכים, וכאן דווקא גם אתם, בתור לקוחות, מרוויחים. המטרה של איגוד המוסכים היא שמירה על אמון הציבור בתחום, ולכן לאיגוד כמה וכמה כלים משמעתיים לטיפול בתלונות על חוסר יושרה או מקצועיות של מוסכים ספציפיים.

מחלקת תלונות הציבור של האיגוד מקבלת תלונות טלפוניות, בפקס או בדואר: יש לציין את שם המוסך (ומספר הרישוי שלו, אותו ניתן למצא בתעודות המוסך או באתר האינטרנט של משרד התחבורה: http://infsrv.mot.gov.il/index.php?option=com_content&view=category&id=1&Itemid=2) וכמה שיותר פרטים לגבי התלונה (תאריך ושעת המסירה, סיבת חוסר ההסכמה וכו').

מכאן ואילך יכול האיגוד לטפל במגוון צעדים משמעתיים (התרעה, קנס) במידה והמוסך פעל שלא כדין. כמו כן מספק האיגוד שירותי בוררות שיעילים ומהירים פי כמה מן המערכת המשפטית (הליך בוררות טיפוסי נמשך פחות מחודשיים, בהשוואה לשנה וחצי בבית המשפט לתביעות קטנות).


במידה ואתם נתקלים ביחס לא הוגן או בטיפול לא מקצועי, אל תהססו לפנות אל איגוד המוסכים. הם אחראים לכך שמוסכים מורשים יעניקו לכם טיפול מקצועי וישר
17/03/2011    thegarage.co.il
פורום מוסכים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר thegarage.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 thegarage.co.il כל הזכויות שמורות
אתר מוסכים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום מוסכים
מחפשים מוסך קרוב לאזורכם? מלאו את הטופס וקבלו פרטים
אנחנו עובדים עם מוסכים מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!